A hand holding a generic product next to a branded product in a supermarket aisle.
מושיקו כהן, מומחה צרכנות, חושף את האמת על מוצרים גנריים מול מותגיים. האם שווה לשלם יותר? טיפים לקניות חכמות למשפחה.

אוי ווי, כמה פעמים עמדתי מול המדף בסופר, בוהה בשני מוצרים שנראים בדיוק אותו דבר, רק שאחד עולה פי שניים! אתם יודעים על מה אני מדבר, נכון? קוטג' מול קוטג', טונה מול טונה, חיתולי תינוקות מול… טוב, הבנתם את הפואנטה.

הבעיה: כולם רוצים את הכסף שלנו

חבר'ה, האמת היא שאף אחד לא עושה לנו טובה. חברות המותגים מפוצצות כסף על פרסומות, מבצעים מפתים ועיצובים נוצצים – הכל כדי שנבחר דווקא בהן. אבל האם זה באמת שווה את זה? האם המוצר הממותג באמת יותר טוב מהגנרי? זאת השאלה שאני הולך לענות עליה היום, בעזרת כמה בדיקות שטח שעשיתי בעצמי.

הבדיקה: טועמים, בודקים, משווים

לקחתי כמה מוצרים בסיסיים שהמשפחה שלי צורכת באופן קבוע:

  • קוטג': קניתי קוטג' של מותג מוכר וקוטג' גנרי של רשת שיווק גדולה. טעמתי (וגם הילדים שלי היו שופטים), בדקתי את אחוזי השומן, את הרכיבים ואפילו את תאריך התפוגה.
  • טונה: אותו סיפור – טונה במים של מותג מוביל מול טונה גנרית. הפעם גם בדקתי את המשקל נטו אחרי סינון המים.
  • נייר טואלט: כאן כבר נכנסתי לעובי הקורה. בדקתי את כמות הגלילים בחבילה, את מספר הניירות בכל גליל, את רכות הנייר (כן, כן, בדקתי!) ואפילו את חוזק הגליל עצמו.
  • חיתולי תינוקות: טוב, את הבדיקה הזאת השארתי לאשתי. היא בדקה ספיגה, נוחות, רכות, וגם השוותה את המחיר פר חיתול. (הילדים כבר גדולים אבל בשבילכם הכל!)

התוצאות: מה גיליתי?

אז מה למדתי מכל הבדיקות האלה? הנה כמה תובנות:

  • קוטג': טעם כמעט זהה. באמת. ההבדל היה מינורי. אחוזי השומן היו זהים. השורה התחתונה: למה לשלם יותר?
  • טונה: כאן כבר היה יותר מעניין. הטונה הממותגת הייתה טיפה יותר טעימה (לטעמי), אבל המשקל נטו אחרי סינון המים היה נמוך יותר! כלומר, שילמתי יותר כסף על פחות טונה. שוס!
  • נייר טואלט: פה כבר יש הבדל מורגש באיכות. הנייר הממותג היה רך יותר וחזק יותר. אבל – וזה אבל גדול – המחיר פר גליל היה גבוה משמעותית. צריך לשאול את עצמנו: האם הנוחות הזאת שווה את ההפרש במחיר?
  • חיתולי תינוקות: אשתי אמרה חד וחלק: "בספיגה אין הבדל משמעותי. בנוחות יש קצת, אבל לא מצדיק את ההפרש במחיר".

השורה התחתונה: גנרי זה לא מילה גסה

חברים, בואו נדבר תכל'ס. ברוב המקרים, אין הבדל מהותי בין המוצרים הממותגים לגנריים. כן, לפעמים יש שיפור קטן באיכות, אבל הוא לא תמיד מצדיק את הפרש המחירים. תחשבו על זה: כל שקל שאתם חוסכים בקניות, יכול ללכת למשהו אחר – חוג לילדים, חופשה משפחתית, או אפילו סתם חיסכון לעתיד.

טיפים מעשיים: איך לקנות חכם?

1. אל תפחדו מהגנרי: תנסו, תבדקו, תטעמו. אם זה טעים, עושה את העבודה וזול יותר – למה לא?

2. תבדקו מחיר ליחידה: לפעמים מבצע נראה מפתה, אבל כשבודקים את המחיר ליחידה (למשל, מחיר פר גליל נייר טואלט), מגלים שהמבצע לא כזה שווה.

3. תקראו את האותיות הקטנות: שימו לב למשקל נטו, לרכיבים, לתאריך תפוגה. לפעמים החברות משחקות עם המספרים כדי לגרום לנו לחשוב שאנחנו מקבלים יותר.

4. תשאלו חברים: תתייעצו עם חברים, משפחה, שכנים. תשמעו מה הניסיון שלהם עם מוצרים גנריים שונים.

5. תזכרו: לא בשמים היא: קניות חכמות זה לא מדע טילים. זה פשוט להיות צרכנים מודעים ולעשות בחירות מושכלות.

סיכום: צרכנות נבונה זה מצווה

חברים יקרים, בסופו של דבר, המטרה שלנו היא לא לבזבז כסף סתם. אנחנו רוצים לתת למשפחה שלנו את הטוב ביותר, אבל לא חייבים לשלם על זה הון תועפות. תזכרו: "מיגו דזכי לנפשיה, זכי נמי לחבריה" – אם אני דואג לעצמי, אני יכול לדאוג גם לאחרים. אז בואו נהיה צרכנים חכמים, נחסוך כסף ונתרום לעולם טוב יותר.

😊

שאלות נפוצות:

  • האם כל המוצרים הגנריים זהים באיכותם?

לא. יש מוצרים גנריים שהם מצוינים ויש כאלה שפחות. צריך לבדוק ולנסות.

  • איך אני יודע איזה מוצר גנרי לקנות?

תקראו ביקורות באינטרנט, תתייעצו עם חברים, ותעשו ניסוי וטעייה בעצמכם.

  • האם כדאי לקנות רק מוצרים גנריים?

לא בהכרח. לפעמים יש מותגים שמצדיקים את המחיר שלהם, אבל צריך לבדוק כל מקרה לגופו.

  • מה עם מוצרי תינוקות?

תמיד כדאי לבדוק באופן ספציפי - במיוחד מוצרים שבאים במגע ישיר עם התינוק, לפעמים שווה להשקיע קצת יותר.

  • האם כדאי לקנות מוצרים אורגניים?

תלוי בכם ובסדר העדיפויות שלכם. מוצרים אורגניים בדרך כלל יקרים יותר, אבל הם יכולים להיות בריאים יותר.

לסיום, תחשבו על זה: כמה כסף הייתם יכולים לחסוך בשנה אם הייתם קונים רק מוצרים גנריים איפה שאפשר? 😉

A confused shopper standing in front of a grocery shelf, surrounded by promotional signs and discounted products.
מושיקו כהן, מומחה צרכנות לציבור הדתי, חושף את האמת מאחורי המבצעים בסופר ומלמד איך לחסוך כסף באמצעות השוואת מחיר ליחידת משקל.

וואו, כמה שזה יקר!

זוכרים את הפעם האחרונה שעמדתם מול מדף הקורנפלקס בסופר, מבולבלים מרוב המבצעים והגדלים? אני כן. הלכתי לקנות קורנפלקס לילדים, ובמקום לצאת עם חיוך, יצאתי עם כאב ראש. 🤯 חבילה אחת הייתה "במבצע", השנייה "משתלמת יותר", והשלישית בכלל הייתה עם ציור של איזה גיבור על. בקיצור, בלגן שלם! ואז הבנתי – חייבים לעשות סדר בבלאגן הזה, וללמד את הציבור איך לא ליפול בפח.

### הבעיה: מבצעים שמסנוורים

בואו נודה על האמת, אנחנו אוהבים מבצעים. "קנה שניים וקבל אחד חינם", "30% הנחה", "המחיר הכי זול בעיר!" – מי לא אוהב לשמוע את זה? אבל האמת היא, שהרבה פעמים המבצעים האלה הם כמו כיפה אדומה – נראים טובים, אבל בסוף הזאב טורף אותנו. 🐺

למה? כי אנחנו מתרכזים במבצע עצמו, ולא במה אנחנו באמת משלמים על המוצר. ואז אנחנו קונים יותר ממה שאנחנו צריכים, או קונים מוצר יקר יותר רק בגלל שהוא "במבצע".

### יוצאים לשטח: מבצעים של פירות וירקות

הפעם החלטתי לבדוק את הנושא לעומק, והלכתי לעשות סקר שוק בין כמה סופרים בשכונה. התמקדתי בפירות וירקות, כי שם המשחק הכי מלוכלך. תפוחים, עגבניות, מלפפונים – הכל נראה אותו דבר, אבל המחירים משתנים כמו מזג האוויר.

בסופר אחד, ראיתי תפוחים במחיר של 8 שקלים לקילו. בסופר השני, אותו סוג של תפוחים נמכר ב-10 שקלים לקילו, אבל "במבצע" – 2 קילו ב-18 שקלים. לכאורה, המבצע משתלם, נכון? אבל רגע, בואו נעשה חשבון פשוט:

* סופר 1: 8 שקלים לקילו

* סופר 2 (במבצע): 18 שקלים ל-2 קילו, שזה 9 שקלים לקילו.

הופ! המבצע בכלל לא משתלם. אנחנו משלמים שקל יותר לקילו! 🤯

והדוגמאות האלה קיימות בכל מקום. עגבניות שרי, מלפפונים, פלפלים – הכל משחק. ולפעמים ההבדלים כל כך קטנים, שאנחנו בכלל לא שמים לב. אבל כשמדובר בקניות שבועיות למשפחה, ההבדלים האלה מצטברים לסכומים רציניים.

### השורה התחתונה: האם זה שווה את הכסף?

אז מה עושים? איך לא נופלים בפח של המבצעים? התשובה היא פשוטה: תמיד תבדקו את המחיר ליחידת משקל.

רוב הסופרים היום מציינים את המחיר ליחידת משקל (קילו, גרם, ליטר) ליד המוצר. אם לא, תעשו את החשבון בעצמכם. זה לוקח שנייה, וזה יכול לחסוך לכם הרבה כסף.

לדוגמה, אם אתם קונים גבינה צהובה, אל תסתכלו רק על המחיר של האריזה. תסתכלו על המחיר לקילו. יכול להיות שאריזה קטנה יותר תהיה זולה יותר לקילו, למרות שהיא נראית פחות משתלמת.

### טיפים מעשיים: איך לקנות חכם

1. תכינו רשימה מראש: לפני שאתם יוצאים לסופר, תכינו רשימה של המוצרים שאתם צריכים. זה יעזור לכם להימנע מקניות מיותרות.

2. תבדקו מחירים בכמה סופרים: אל תקנו תמיד באותו סופר. תבדקו מחירים בכמה מקומות שונים, ותראו איפה הכי משתלם.

3. תתעלמו מהפרסומות: הפרסומות נועדו לגרום לכם לקנות יותר ממה שאתם צריכים. תתעלמו מהם, ותתרכזו במה שאתם באמת צריכים.

4. תקראו את האותיות הקטנות: לפעמים המבצעים מסתירים תנאים מיוחדים, כמו "קנה שניים וקבל אחד חינם רק אם אתה חבר מועדון". תקראו את האותיות הקטנות, ותוודאו שאתם מבינים את התנאים.

5. תעשו חשבון: לפני שאתם קונים, תעשו חשבון פשוט ותראו אם המבצע באמת משתלם. אל תתביישו להשתמש במחשבון בטלפון.

6. תקנו בכמויות גדולות רק אם אתם באמת צריכים: לקנות אריזה גדולה יותר זה לא תמיד משתלם. אם אתם לא הולכים להשתמש בכל הכמות, אתם סתם תזרקו כסף לפח.

7. תשוו מחירים ליחידת משקל: זה הטיפ הכי חשוב. תמיד תבדקו את המחיר ליחידת משקל, ותקנו את המוצר הכי זול לקילו/גרם/ליטר.

### סיכום: לא להיות פראיירים

אז בפעם הבאה שאתם עומדים מול מדף הקורנפלקס (או כל מוצר אחר), תזכרו את מה שלמדנו היום. אל תתפתו למבצעים מפתים, תבדקו את המחיר ליחידת משקל, ותקנו חכם. ככה תוכלו לחסוך הרבה כסף, וגם להרגיש יותר טוב עם עצמכם.

שורה תחתונה: אל תהיו פראיירים. תבדקו את המחיר ליחידת משקל, ותקנו חכם. ככה תוכלו לחסוך הרבה כסף, וגם להרגיש יותר טוב עם עצמכם. 👍

ומי יודע, אולי בזכות החיסכון הזה תוכלו סוף סוף להגשים את החלום ולטוס לחופשה משפחתית חבל"ז! ✈️

### שאלות נפוצות

* מה עושים אם אין מחיר ליחידת משקל על המוצר?

תשאלו את אחד העובדים בסופר, או שתעשו את החישוב בעצמכם. זה לא בשמים היא.

* האם כדאי לקנות מוצרים בתפזורת?

תלוי. אם אתם משתמשים בהרבה מהמוצר הזה, אז כן. אבל אם לא, עדיף לקנות אריזה קטנה יותר, גם אם היא עולה קצת יותר לקילו.

* האם כדאי לקנות מוצרים של מותגים פרטיים?

לפעמים כן. הרבה פעמים המותגים הפרטיים זולים יותר מהמותגים המוכרים, והאיכות שלהם לא פחות טובה.

* איך אפשר לחסוך בקניות באינטרנט?

תשוו מחירים בכמה אתרים שונים, ותחפשו קופונים. לפעמים אפשר למצוא דילים שווים במיוחד באינטרנט.

אז יאללה, צאו לקניות חכמות! 😉

תתי-קטגוריות